Time for Truth: Who can we really trust?

6. 11. 2017

Název přednášky: Time for Truth: Who can we really trust?
Termín konání: 6. listopadu 2017 od 19h,

Místo konání: Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, místnost 131

Anotace

V postmoderní společnosti pravda již neexistuje v objektivním nebo absolutním smyslu. Přinejlepším je relativizována. Při nejhorším spadá do kategorie staromódní zvyklosti. Os Guinness argumentuje v této přednášce, že pravda je nepostradatelná pro dosažení skutečné svobody a kvalitního života. Řečník dále vyzdvihuje, že pravda je něco, co nás konfrontuje. Způsobuje, že se naše touhy tvarují podle pravdy nebo tvarujeme pravdu podle našich tužeb. Přednáška je relevantní pro ty, kteří pravdu hledají, pravdě se vyhýbají jakož i oponenty pojetí pravdy v současném světě. Guinness ve své přednášce ukazuje, že skutečná svoboda a pravdivost našeho života nás vede k integritě a ke skutečné odpovědnosti.

Os Guinness je autorem a sociálním kritikem. Jeho praprapradědeček je Arthur Guinness, zakladatel Dublinského pivovaru slavného pivovaru Guinness. Narodil se v Číně, kde během druhé světové války jeho rodiče pobývali jako lékařští misionáři. Byl svědkem Čínské revoluce, pročež byl v roce 1949 společně s mnoha dalšími cizinci vyhoštěn. Vrátil se do Evropy, kde studoval na University of London a následně na Oriel College v Oxfordu, kde získal doktorát.

Os Guinness napsal nebo editoval více než třicet knih včetně The Call, Time for Truth, Long Journey Home, Unspeakable, A Free People’s Suicide, The Global Public Square a Renaissance. Než se odstěhoval do Spojených států v roce 1984, byl nezávislým reportérem BBC. Od té doby byl hostujícím badatelem ve Woodrow Wilson Center for International Studies, lektorem na Brookings Institution, Trinity Forum a EastWest Institute v New Yorku. Byl ředitelem Williamsburg Charter Foundation a je autorem The Global Charter of Conscience publikovaného Evropským Parlamentem v roce 2012.